Canterbury & District Bat & Trap League

Established Since 1922

Previous winners of the Singles Championship

”Hosts Challenge Cup”

Presented in 1930
Year - WinnerTeamYear - WinnerTeamYear - WinnerTeam
1930 - F. AtkinsBroad Oak 1974 -2013 - Steve BassettCastle A
1931 - C. AustinFalstaff Hotel1975 - J. GowerMonument2014 -Ben FosterGentil Knyght C
1932 - J. BakerBroad Oak1976 - D. BallardUniversity2015 - Ben SmithGentil Knyght B
1933 - F. TomlinBritish Legion1977 - 2016 - Tony JennerGolden Lion B
1934 - A. BennettUnicorn1978 -2017 - Ben SmithGentil Knyght B
1935 - T. AlmondBrewers Delight1979 - G. WhittakerMill House2018 - Paul CoeCastle A
1936 - A. MyersGas & Water socIal club 1980 - H. BarnesGlobetrapers2019 - Paul CoeCastle A
1937 - F. E. SaffreyPost Office1981 - A. GlisterBretts
1938 - F.UnderdownTwo Brothers 1982 - D. GebbieDolphin
1939 - A.Crawley British Legion 1983 - Derek ThompsettGentil Knyght B
1940 - 1945 The War1984 - A. BeasleyKings Head
1946 - E.AshbyDolphin 1985 - T. BeakeAll Knights
1947 - A. GaddCoopers Sports 1986 - R. MilsomOld City
1948 - E.DeloDolphin 1987 - Pete AshbyGentil Knyght A
1949 - W.E.Mannering
East Kent Road Club 1988 - Simon BarkerRed Lion, Bridge
1950 - 1989 - Nick HenleyKestrels
1951 - A.D.GowerBrewers Delight 1990 - Michael ThornbyHalf Moon & 7 Stars
1952 - A.TerryTwo Brothers 1991 - Simon BarkerRed Lion, Bridge
1953 - R.Kennett Brewers Delight 1992 - M. WhiteCastle
1954 - C.GipsonKings Head 1993 - Andy SmithGentil Knyght C
1955 - W.Townsend Dolphin A 1994 - Duncan HardyTwo Brewers
1956 - A.BennettTwo Brothers 1995 - Keith PopeGreen Man
1957 - B.TwymanTwo Brothers 1996 - Dave GarrettPolo Farm
1958 - G.HirstP. O. Telephones 1997 - Keith Pope Green Man
1959 - A.GowerBrewers Delight 1998 - Paul WhittakerGolden Lion A
1960 - C.DallGas & Water social club 1999 - John AustinHuntsman & Horn
1961 - K.BartlettMaidens Head 2000 - Melvyn BakerHeron A
1962 -2001 - Mick WebberRoyal Mail
1963 -2002 - James EdwardsSturry Road A
1964 - 2003 - Wayne CatherallFrog & Orange
1965 - B.TwymanTwo Brothers 2004 - Tony Weston Gentil Knyght B
1966 -2005 - Greg HardyGentil Knyght B
1967 -2006 - Carl BurdenKestrels
1968 -2007 - Lance McParlinBlack Pig, Staple
1969 - 2008 - Andy BurdenKestrels
1970 - J.KayWoodmans Hall 2009 - Andy WayreRed Lion B, Dunkirk
1971 - T.Danton Dolphin B2010 - Dave CreaseySmugglers, Herne
1972 - A.J.HughesMonument 2011 - Andy WayreRed Lion B, Dunkirk
1973 - 2012 - Lee FitzgeraldDover Castle